لطفا صبر کنید ...

جراحی شکستگی استخوان


اسکلت انسان بخش اصلی تشکیل دهنده چهارچوب بدن است و با استفاده از ساختار فوق العاده ای که دارد، امکان حرکت به بدن می دهد، مواد معدنی را در خود ذخیره می کند، از اعضای داخلی و حساس بدن محافظت می کند، وزن بدن را متحمل می شود، و نیروی عضلانی را هدایت می کند. فضای اسفنج گونه داخل آن وظیفه انبار و تولید گلبول های قرمز را به عهده دارند.

سیستم اسکلت بدن انسان دو برابر مقاوم تر از گرانیت، چهار برابر قویتر از بتن در مواجهه با نیروهای کششی، و پنج برابر سبک تر از استیل است؛ در عین حال اسکلت بدن ساختاری زنده و پویاست که مانند سایر اجزای بدن همواره در حال بازسازی است.

قدم اول در شناخت استخوانها، تقسیم بندی آنها از نظر شکل است که به سه دسته قابل تقسیم هستند:

  • استخوان های بلند
  •  استخوان های پهن
  • استخوانهای کوچک

از نظر بافت شناسی استخوان دو نوع بافت عمده دارد:

  • استخوان کورتیکال (Cortical bone)
  • استخوان اسفنجی (Cancellous bone)

حوادث متعددی می تواند عامل ضربه و شکستگی استخوانها شود. ضربات به صورت عمده باعث شکستن استخوان های بلند مانند ران، ساق پا، ساعد، و بازو می شوند؛ گرچه سایر ضربات می توانند باعث شکستگی در استخوان های پهن و کوتاه نیز شوند.

شکستگی‌ها به سه نوع بسته، باز و پیچیده تقسیم می‌شوند که در نوع بسته پوست سالم باقی‌مانده و زخمی نمی‌شود، در نوع باز شکستگی باعث پاره‌شدن پوست می‌شود به گونه ای که شکستگی با زخم ارتباط پیدا می کند و در نوع سوم باعث صدمه خوردن اعضای دیگر مانند رگ یا اعصاب می‌گردد.

در صورت بروز شکستگی، دو عامل تعیین کننده در روند درمانی عبارتند از:

  • Fix کردن و ثابت کردن شکستگی استخوان
  • جوش خوردن استخوان

در شکستگی استخوانهای بدن قدم اول ثابت کردن استخوان توسط گچ گیری و در صورت نیاز استفاده از پیچ و پلاک است. طی دوره های پس از گچ گیری و یا Fix کردن توسط پیچ و پلاک، برای جوش خوردن نیاز به رادیوگرافی دارد.

در شکستگی های داخل مفصلی مانند شکستگی اطراف مچ دست، زانو، مچ پا، احتمال خشکی مفصل وجود دارد و لذا نوع Fix کردن شکستگی در این نوع بسیار تعیین کننده است.

نوع شکستگی در مدت زمان جوش خوردگی شکستگی مؤثر است. قطعا احتمال جوش نخوردن و یا دیر جوش خوردن، و یا عفونت در شکستگی های باز بالاتر از سایر انواع شکستگی است. پس از اتمام دوران نقاهت، بیماران اغلب نیازمند فیزیوتراپی و بازتوانی عضو آسیب دیده هستند.

 

مطالب بیشتری موجود نیست.

سایت اختصاصی دکتر امید اسدزاده، متخصص ارتوپدی و جراحی زانو
هدف این وب سایت معرفی خدمات کلینیک دکتر اسدزاده و ارائه اطلاعات علمی مستند در زمینه ارتوپدی، روش های درمانی، اعمال جراحی و PRP است.

کلیه حقوق این سایت برای کلینیک ارتوپدی دکتر اسدزاده محفوظ است