لطفا صبر کنید ...

پیشگیری و درمان آسیب های ورزشی

تیر ۳۱, ۱۳۹۷ 0
DrAsadzade-common-sports-injuries-1.jpg

زانو بزرگترین مفصل بدن و ساختار پیچیده ای است که بیشتر از سایر قسمتها تحت فشار قرار می گیرد. این مفصل که نقش کلیدی را در حرکت بدن بر عهده دارد، نسبت به ضربات و صدمات آسیب پذیر است. معمولا شایع ترین صدمات ورزشکاران مربوط به مفصل زانو است و حدود 2.5 میلیون صدمات زانوی ناشی از ورزش در سال رخ می دهد. بسیاری از آسیبهای زانو با اقدامات ساده ای مانند استفاده از بریس زانو و تمرینات تقویتی با موفقیت درمان می شود. اما درمان برخی از صدمات زانو ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.اگر چه نمی توان از همه صدمات زانو جلوگیری کرد، اما از طریق آموزش آناتومی زانو و چگونگی آسیب دیدن آن، همچنین آموزش بهترین روش برای مراقبت از زانوی آسیب دیده، میتوان از عوارض احتمالی یا از کار افتادگی طولانی مدت ناشی از آسیبهای شایع زانو جلوگیری کرد.

مشکل زانو اغلب توسط آسیب به یک یا چند ساختار زانو به وجود می آید، اما ممکن است علتهای دیگری نیز داشته باشد. برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد مشکلات زانو هستند. بسیاری از مشاغل، ورزشها و فعالیتهای تفریحی، افرایش سن و یا ابتلا به عوارضی مانند پوکی استخوان یا آرتروز زانو احتمال بروز مشکلات زانو را افزایش می دهند. زانو یک مفصل لولایی است که مسئول تحمل وزن و حرکت پاها است. این مفصل از استخوان، منیسک، رباط و تاندون تشکیل شده است.

آسیبهای زانو
زانوی افراد اغلب در طول فعالیتهای بدنی، ورزش و یا سقوط از ارتفاع مجروح می شود. علائم شایع زانوی آسیب دیده شامل درد و تورم، مشکل تحمل وزن بدن و بی ثباتی زانو است.

کشیدگی و رگ به رگ شدن
کشیدگی و رگ به رگ شدن به معنی آسیب دیدگی رباط است. شایع ترین موارد آسیبهای زانو ، مربوط به رباط صلیبی قدامی و رباط جانبی داخلی می باشد. این جراحات معمولاً در ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال رخ می دهد، زیرا در این ورزشها زانو ممکن است تحت پیچش ناگهانی، تغییر جهت سریع، پرش و فرود آسیب زا قرار گیرد. پس از آسیب دیدگی زانو اغلب صدای ترق تروق و یا کلیک شنیده میشود که با تورم همراه است. دیگر علایم آن عبارتند از درد و حساسیت به لمس مفصل زانو و درد در هنگام راه رفتن.

پارگی منیسک
به طور کلی پارگی منیسک در ورزشهایی رخ می دهد که شامل حرکات پیچیدن، چرخش و یا تکل کردن است. حتی فرسودگی طبیعی پیری می تواند عامل تضعیف کننده منیسک باشد و به نوبه خود میتواند سبب پارگی منیسک در اثر یک چرخش ساده زانو در طول فعالیتهای عادی روزانه شود. علائم پارگی منیسک معمولاً درد، سفتی، تورم، قفل کردن و کاهش دامنه حرکتی زانو هستند.

شکستگی
شکستگی زانو اغلب به دلیل تروما و وارد شدن ضربه شدید ناشی از افتادن، تصادف با وسیله نقلیه و ورزشهای پُربرخورد رخ می دهد. شکستگی کشکک شایعترین شکستگی مربوط به زانو است.

فعالیت و استفاده بیش از حد زانو
درد زانوی دوندگان یا درد جلوی زانو رایج ترین آسیب زانو است. این اصطلاح به اختلالات مختلفی از جمله سندروم درد پاتلوفمورال (کشککی-رانی) اشاره دارد. این عوارض دردناک در میان ورزشکارانی مانند دوندگان و دوچرخه سواران شایع است.در این وضعیت، افراد درد پشت زانو و یا اطراف زانو را تجربه می کنند که ممکن است به ران یا ساق پاها هم کشیده شود. این درد با فعالیت بدتر شده و با استراحت برطرف می گردد.

پیشگیری از آسیب های زانو
رعایت نکات زیر می تواند به جلوگیری از آسیب های زانو کمک کند:

  • گرم کردن بدن با راه رفتن و حرکات ملایم کششی، قبل و بعد از بازی های ورزشی
  • قوی نگه داشتن ماهیچه های پا با استفاده از پله ها، دوچرخه ثابت و یا کار کردن با وزنه
  • عدم تغییر ناگهانی در شدت تمرینات
  • تعویض کفشهای فرسوده و انتخاب کفشهای کاملاً اندازه و دارای انعطاف پذیری و کشش مناسب
  • حفظ وزن مناسب بدن برای جلوگیری از وارد شدن فشار اضافی بر زانو
  • استفاده از کمربند ایمنی
  • استفاده از محافظ و گاردهای زانو در ورزشهایی که در آن احتمال جراحت زانو وجود دارد

 

زانو یک مفصل پیچیده و تحمل کننده وزن بدن است که عضوی ضروری برای تحرک بوده و نسبت به صدمات و جراحات، آسیب پذیر است. رایج ترین آسیب های زانو شامل کشیدگی، دررفتگی، پارگی، استفاده بیش از حد و شکستگی است. در همه صدمات زانو، قوی نگه داشتن و حفظ انعطاف پذیری ماهیچه های پا و اقدام فوری برای مراقبت های پزشکی جهت اطمینان از تشخیص دقیق و درمان مناسب آسیب دیدگی زانو ضروری است. علاوه بر این، قوی نگه داشتن ماهیچه های نگهدارنده پا و تمرین پیشگیری از آسیب دیدگی زانو به حفظ سلامت زانو در طول عمر کمک خواهد کرد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سایت اختصاصی دکتر امید اسدزاده، متخصص ارتوپدی و جراحی زانو
هدف این وب سایت معرفی خدمات کلینیک دکتر اسدزاده و ارائه اطلاعات علمی مستند در زمینه ارتوپدی، روش های درمانی، اعمال جراحی و PRP است.

کلیه حقوق این سایت برای کلینیک ارتوپدی دکتر اسدزاده محفوظ است