لطفا صبر کنید ...

شش اشتباه رایج در مورد آرتریت پسوریاتیک

تیر ۳۱, ۱۳۹۷ 0
DrAsadzade-psoriatic-arthritis-facts-myths.jpg

علیرغم شیوع بالای این بیماری در جامعه، دانسته‌های عمومی درباره آرتریت پسوریاتیک یا Psoriatic arthritis بعضاً اشتباهند و ممکن است باعث اقدامات اشتباه در درمان آن شوند.

 

باور اشتباه اول: اگر ابتلا به پسوریازیس Psoriasis دارید، به آرتریت پسوریاتیک هم مبتلا می‌شوید.

در واقع کمتر از یک سوم بیماران پسوریازیس به آرتریت پسوریاتیک مبتلا می‌شوند. اگرچه پسوریازیس (که با پلاک‌های قرمز رنگ روی پوست همراه است) و آرتریت پسوریاتیک هر دو بیماری‌های منجر به تورم هستند، دلیلی وجود ندارد که ابتلا به این عوارض پوستی باعث حمله سیستم ایمنی بدن به مفاصل شود. حتی ممکن است بدون ابتلا به بیماری پوستی پسوریازیس، مبتلا به آرتریت پسوریاتیک شوید.

دکتر مرولا استاد دانشگاه هاروارد در این زمینه می‌گوید: اگر پسوریازیس دارید بهتر است برای آرتریت پسوریاتیک نیز معاینه شوید. احتمال ابتلا به آرتریت پسوریاتیک وجود دارد ولی اجتناب‌ناپذیر نیست.

باور اشتباه دوم: آرتریت پسوریاتیک با انجام یک نوع آزمایش قابل تشخیص است.

تشخیص این عارضه به سادگی انجام یک نوع آزمایش نیست. پزشکان معمولا این بیماری را بر اساس معاینه بدنی و توصیف علائم توسط بیمار تشخیص می‌دهند، که می‌تواند شامل سفتی مفصل، پسوریازیس و غیره باشد تا متوجه سطوح بالای تورم مفاصل شوند. در برخی موارد عکس‌های اشعه ایکس مفصل‌ها و ستون فقرات (به منظور تخمین میزان تخریب در مفاصل و یا پیشرفت بیماری) نیز برای این تشخیص به‌کار می‌رود.

باور اشتباه سوم: آرتریت پسوریاتیک بیشتر در خانمها و افراد مسن دیده می‌شود

این بیماری در هر سنی می‌تواند اتفاق بیافتد و در اکثر مبتلایان، در سنین بین 30 تا 50 سال تشخیص داده می‌شود. دکتر مرولا می‌گوید: سن پایین ابتلا به این بیماری می‌تواند باعث ناتوانی بیمار در انجام کارهای روزمره شود.

اگرچه آرتریت پسوریاتیک بیشتر در سنین میانسالی دیده می‌شود، اما کودکان و افراد مسن نیز ممکن است به آن مبتلا شوند. برخلاف دیگر بیماری‌های سیستم ایمنی، آرتریت پسوریاتیک به یک اندازه در خانم‌ها و آقایان مشاهده می‌شود.

باور اشتباه چهارم: آرتریت پسوریاتیک بیماری وخیم و ناتوان کنندهای است

درجه‌های مختلفی از شدت علائم آرتریت پسوریاتیک در بیماران مختلف دیده می‌شود و میزان التهاب لزوماً یکسان نیست. بر اساس تحقیقات بعمل‌آمده، بیماران با تورم زیاد مفاصل یا مبتلایان به پسوریازیس حاد (که بر روی ناخن ها، سر یا بخش هایی مانند زیربغل‌ها پلاک به‌وجود می‌آید) در معرض ابتلا به آرتریت پسوریاتیک شدید هستند.

با این وجود پیش‌بینی احتمال این که چه بیمارانی مبتلا به آرتریت پسوریاتیک معمول می‌شوند و چه کسانی به نوع حاد آن، امکان‌پذیر نیست.

باور اشتباه پنجم: آرتریت پسوریاتیک تنها بر روی مفاصل اثر دارد

علاوه بر تأثیرگذاری در مفاصل، این بیماری علائم دیگری نیز می‌تواند داشته باشد از جمله، خستگی، ورم انگشتان دست و پا، یوئیت یا التهاب بافت یوه چشم (Uveitis).

آرتریت پسوریاتیک علیرغم آن که تأثیر گسترده ای روی بدن می‌گذارد، به‌معنی از دست دادن شدید سلامت جسمانی نیست و لزوماً منجر به تخریب مفصل‌ها و معلولیت نیست. با وجود آن که علاج مشخصی برای این بیماری کشف نشده است، روش‌های درمانی مختلفی برای آن وجود دارد.

باور اشتباه ششم: دارو تنها درمان آرتریت پسوریاتیک است

داروهای مؤثر متعددی برای مقابله با آرتریت پسوریاتیک وجود دارد، از جمله متوترکسات (Methotrexate)، اتانرسپت (Etanercept یا Enbrel)، اینفلیکسیماب (Infliximab یا Remicade) و آدالیمومب (Adalimumab یا Humira). ولی علاوه بر درمان دارویی، تغییر در سبک زندگی نیز می‌تواند باعث مهار بیماری شود.

مانند دیگر انواع آرتریت، تمرین و ورزش باعث تقویت ماهیچه‌ها و حفاظت از مفاصل می‌شود. همچنین رژیم غذایی مناسب و پیشگیری از چاقی نیز برای مهار آرتریت پسوریاتیک مؤثر است.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سایت اختصاصی دکتر امید اسدزاده، متخصص ارتوپدی و جراحی زانو
هدف این وب سایت معرفی خدمات کلینیک دکتر اسدزاده و ارائه اطلاعات علمی مستند در زمینه ارتوپدی، روش های درمانی، اعمال جراحی و PRP است.

کلیه حقوق این سایت برای کلینیک ارتوپدی دکتر اسدزاده محفوظ است